Testy HW


Abych mohl vůbec prodávat hardware jako funkční, musím nejprve zjistit, zda opravdu funguje, či nikoliv. Zatímco u některého hardware je zjištění funkčnosti snadné, tedy pouze zapojením, spuštěním a náběhem do OS, u jiných kusů může být zjištění funkčnosti problematičtější a vyžaduje větší množství času, což se odráží ve výsledné ceně.

Jak tedy u mne taková procedura od získání hardwaru až po jeho vystavení probíhá popíšu v následujících několika řádcích.

 1. Nejprve přichází na řadu zběžné očištění. Spousta lidí si neuvědomuje, že v počítači se za léta provozu hromadí prach a další nečistoty a nechávají to být, dokud jim počítač funguje. Na prvním místě je tedy očištění komponent od nečistot. V tomto bodě odstraňuji jen to nejhorší. Nějaké nečistoty (prach) zde i tak mohou zůstat.
   
 2. Když je dokončeno očištění, je na řadě kontrola tištěných spojů, zda zde nejsou nějaké praskliny, škrábance, nebo přepálené cesty. V případě, že je na komponentě nějaká okem zjistitelná závada, putuje tato do krabice "NA ND" a již se jí nezabývám.
   
 3. Další je na řadě vyhledání komponenty na internetu a porovnání s fotografiemy stejného či podobného typu, zda zde nechybí nějaký "šváb", který je nutný ke správné funkčnosti. Divili byste se, co všechno jsou lidé schopni z komponent vybrat, protože se jim to líbí, použijí to jinde, nebo prostě chtějí nového vlastníka poškodit (viz například grafické karty bez paměťových čipů). V případě, že na komponentě chybí nějaká důležitá součástka, putuje opět do krabice "NA ND" a dále se jí nezabývám.
   
 4. Za předpokladu, že se komponenta dostala až sem, přistupuji k opravdovým testům.

  V případě základních desek se snažím nalézt správný CPU, RAM a desku vhodně nastavit. Pokud je na desce alespoň nějaký popis nastavení, je nastavení otázkou několika okamžiků. Pokud ne, obvykle pomůže strýček Google. Nastavení pro aktuální procesor je pak zdokumentováno. Poté se snažím s pomocí IDE řadiče + CF karty, což je náhrada za HDD, nastartovat do OS - Obvykle Windows 98 SE CZ SP 2.1. Tento OS je vhodný pro 90% desek, které mi projdou pod rukami. Jako poslední bod používám několik disgnostických nástrojů k identifikaci desky. Fotografie obrazovky pak přidávám k nabídkám.

  V případě jiných komponent, jako jsou například mechaniky, disky, karty a další, následuje trochu jiný a o něco jednodušší, nicméně i tak časově náročný postup. Nejjednodušší je to u mechanik, kde stačí připojit, nastavit správný typ mechaniky a otestovat v OS s vhodným médiem čtení i zápis. Podobné je to u disků, kde v OS provádím kontrolu povrchu, jež si ale v závislosti na typu a kapacite vyžádá kolem 20 - 40 minut času. A nakonec různé přídavné karty. Zde je postupů několik. Identifikace je na prvním místě, vyhledání správných ovladačů pro OS na druhém a otestování karty s nainstalovaným ovladačem, pokud je to možné.

  Pokud komponenta nespolupracuje,  tzn. nelze identifikovat, není možné najít ovladač, nebo vůbec nereaguje, opět letí do krabice "NA ND" a dále se jí nezabývám.
   
 5. Jako další krok před vystavením zboží přichází na řadu zdokumentování stavu komponenty, což znamená vyfotografovat a řádně popsat včetně případných zjištěných nedostatků.
   
 6. Vystavení na tomto webu a na některém z portálů.

Ještě stále se vám zdá, že zadání nějaké nabídky na nějaký portál je snadné? Mnoho prodejců (a mohl bych jmenovat) vystaví netestované zboží jako funkční a když se onoho zboží po několika dnech (či dokonce týdnech) od skončení nabídky a zaplacení dočkáte, zjistíte, že jste koupili nefunkční vrak. 

Jen tak pro informaci: Průměrně trvá plně otestovat jednu komponentu kolem jedné hodiny. Někdy i více. Nafocení, popsání a vystavení je dalších cca 20 minut.